Microchip Technology MASMCJ26A
Part No.:
MASMCJ26A
Datasheet:
AnpuMASMCJ26A.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ26A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ26A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ26A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ26A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ26A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ26A pin diagram, MASMCJ26A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ26A MASMCJ26AE3
Part Number MASMCJ26A MASMCJ26AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.6A 35.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)