Microchip Technology MASMCJ28CA
Part No.:
MASMCJ28CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ28CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ28CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ28CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ28CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ28CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ28CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ28CA pin diagram, MASMCJ28CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ28CA MASMCJ28CAE3
Part Number MASMCJ28CA MASMCJ28CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V 45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 33A 33A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)