Microchip Technology MASMCJ30A
Part No.:
MASMCJ30A
Datasheet:
AnpuMASMCJ30A.pdf
Description:
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
31A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ30A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ30A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ30A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ30A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ30A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ30A pin diagram, MASMCJ30A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ30A MASMCJ30AE3
Part Number MASMCJ30A MASMCJ30AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V 30V
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V 33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V 48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A 31A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)