Microchip Technology MASMCJ30CAE3
Part No.:
MASMCJ30CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ30CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
31A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ30CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ30CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ30CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ30CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ30CAE3.
Image MASMCJ30CAE3
Part Number MASMCJ30CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)