Microchip Technology MASMCJ33A
Part No.:
MASMCJ33A
Datasheet:
AnpuMASMCJ33A.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ33A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ33A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ33A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ33A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ33A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ33A pin diagram, MASMCJ33A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ33A MASMCJ33AE3
Part Number MASMCJ33A MASMCJ33AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28.1A 28.1A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)