Microchip Technology MASMCJ33CAE3
Part No.:
MASMCJ33CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ33CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ33CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ33CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ33CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ33CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ33CAE3.
Image MASMCJ33CAE3
Part Number MASMCJ33CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28.1A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)