Microchip Technology MASMCJ36AE3
Part No.:
MASMCJ36AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ36AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ36AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ36AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ36AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ36AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ36AE3.
Image MASMCJ36AE3
Part Number MASMCJ36AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)