Microchip Technology MASMCJ40AE3
Part No.:
MASMCJ40AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ40AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ40AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ40AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ40AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ40AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ40AE3.
Image MASMCJ40AE3
Part Number MASMCJ40AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)