Microchip Technology MASMCJ43A
Part No.:
MASMCJ43A
Datasheet:
AnpuMASMCJ43A.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ43A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ43A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ43A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ43A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ43A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ43A pin diagram, MASMCJ43A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ43A MASMCJ43AE3
Part Number MASMCJ43A MASMCJ43AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.6A 21.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)