Microchip Technology MASMCJ45AE3
Part No.:
MASMCJ45AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ45AE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ45AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ45AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ45AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ45AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ45AE3.
Image MASMCJ45AE3
Part Number MASMCJ45AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V
Voltage - Breakdown (Min) 50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)