Microchip Technology MASMCJ48AE3
Part No.:
MASMCJ48AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ48AE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ48AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ48AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ48AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ48AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ48AE3.
Image MASMCJ48AE3
Part Number MASMCJ48AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)