Microchip Technology MASMCJ51CA
Part No.:
MASMCJ51CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ51CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ51CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ51CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ51CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ51CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ51CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ51CA pin diagram, MASMCJ51CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ51CA MASMCJ51CAE3
Part Number MASMCJ51CA MASMCJ51CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.2A 18.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)