Microchip Technology MASMCJ54CAE3
Part No.:
MASMCJ54CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ54CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ54CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ54CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ54CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ54CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ54CAE3.
Image MASMCJ54CAE3
Part Number MASMCJ54CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)