Microchip Technology MASMCJ58CAE3
Part No.:
MASMCJ58CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ58CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ58CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ58CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ58CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ58CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ58CAE3.
Image MASMCJ58CAE3
Part Number MASMCJ58CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)