Microchip Technology MASMCJ60A
Part No.:
MASMCJ60A
Datasheet:
AnpuMASMCJ60A.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ60A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ60A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ60A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ60A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ60A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ60A pin diagram, MASMCJ60A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ60A MASMCJ60AE3 MASMCJ60AE3/TR
Part Number MASMCJ60A MASMCJ60AE3 MASMCJ60AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - SMCG
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A 15.5A 15.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)