Microchip Technology MASMCJ60CAE3
Part No.:
MASMCJ60CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ60CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ60CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ60CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ60CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ60CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ60CAE3.
Image MASMCJ60CAE3
Part Number MASMCJ60CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)