Microchip Technology MASMCJ64A
Part No.:
MASMCJ64A
Datasheet:
AnpuMASMCJ64A.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ64A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ64A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ64A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ64A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ64A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ64A pin diagram, MASMCJ64A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ64A MASMCJ64AE3 MASMCJ64AE3/TR
Part Number MASMCJ64A MASMCJ64AE3 MASMCJ64AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - SMCG
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V 64V 64V
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V 71.1V 71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V 103V 103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.6A 14.6A 14.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)