Microchip Technology MASMCJ64CAE3
Part No.:
MASMCJ64CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ64CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ64CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ64CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ64CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ64CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ64CAE3.
Image MASMCJ64CAE3
Part Number MASMCJ64CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)