Microchip Technology MASMCJ70AE3
Part No.:
MASMCJ70AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ70AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ70AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ70AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ70AE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ70AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ70AE3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ70AE3
Part Number MASMCJ70AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)