Microchip Technology MASMCJ70CAE3
Part No.:
MASMCJ70CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ70CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ70CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ70CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ70CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ70CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ70CAE3.
Image MASMCJ70CAE3
Part Number MASMCJ70CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)