Microchip Technology MASMCJ7.5A
Part No.:
MASMCJ7.5A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMCJ7.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
116.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ7.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ7.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ7.5A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ7.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ7.5A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ7.5A pin diagram, MASMCJ7.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ7.0A MASMCJ7.0AE3 MASMCJ7.5A MASMCJ7.5AE3 MASMCJ70A
Part Number MASMCJ7.0A MASMCJ7.0AE3 MASMCJ7.5A MASMCJ7.5AE3 MASMCJ70A
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7V 7V 7.5V 7.5V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 7.78V 7.78V 8.33V 8.33V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V 12V 12.9V 12.9V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 125A 125A 116.3A 116.3A 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)