Microchip Technology MASMCJ75A
Part No.:
MASMCJ75A
Datasheet:
AnpuMASMCJ75A.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ75A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ75A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ75A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ75A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ75A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ75A pin diagram, MASMCJ75A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ75A MASMCJ75AE3
Part Number MASMCJ75A MASMCJ75AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.4A 12.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)