Microchip Technology MASMCJ78A
Part No.:
MASMCJ78A
Datasheet:
AnpuMASMCJ78A.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ78A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ78A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ78A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ78A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ78A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ78A pin diagram, MASMCJ78A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ78A MASMCJ78AE3
Part Number MASMCJ78A MASMCJ78AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V 126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.4A 11.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)