Microchip Technology MASMCJ78CA
Part No.:
MASMCJ78CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ78CA.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ78CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ78CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ78CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ78CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ78CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ78CA pin diagram, MASMCJ78CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ78CA MASMCJ78CAE3 MASMCJ78CA/TR
Part Number MASMCJ78CA MASMCJ78CAE3 MASMCJ78CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V 78V 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V 86.7V 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V 126V 126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.4A 11.4A 11.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)