Microchip Technology MASMCJ8.5A
Part No.:
MASMCJ8.5A
Datasheet:
AnpuMASMCJ8.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ8.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ8.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ8.5A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ8.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ8.5A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ8.5A pin diagram, MASMCJ8.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ85CA MASMCJ8.0A MASMCJ8.0AE3 MASMCJ8.5A MASMCJ8.5AE3
Part Number MASMCJ85CA MASMCJ8.0A MASMCJ8.0AE3 MASMCJ8.5A MASMCJ8.5AE3
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - 1 1 1 1
Bidirectional Channels 1 - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 8V 8V 8.5V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 8.89V 8.89V 9.44V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 13.6V 13.6V 14.4V 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.4A 110.3A 110.3A 104.2A 104.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)