Microchip Technology MASMCJ90CAE3
Part No.:
MASMCJ90CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ90CAE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ90CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ90CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ90CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ90CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ90CAE3.
Image MASMCJ90CAE3
Part Number MASMCJ90CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)