Microchip Technology MASMCJLCE100AE3
Part No.:
MASMCJLCE100AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMCJLCE100AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJLCE100AE3 on Anpu?
3. Are the MASMCJLCE100AE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJLCE100AE3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJLCE100AE3
Part Number MASMCJLCE100AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)