Microchip Technology MASMCJLCE160A
Part No.:
MASMCJLCE160A
Datasheet:
AnpuMASMCJLCE160A.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJLCE160A on Anpu?
3. Are the MASMCJLCE160A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJLCE160A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJLCE160A.
Image MASMCJLCE160A MASMCJLCE160AE3
Part Number MASMCJLCE160A MASMCJLCE160AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A 5.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)