Microchip Technology MASMCJLCE7.5A
Part No.:
MASMCJLCE7.5A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMCJLCE7.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJLCE7.5A on Anpu?
3. Are the MASMCJLCE7.5A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJLCE7.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJLCE7.5A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJLCE70A MASMCJLCE70AE3 MASMCJLCE75A MASMCJLCE75AE3 MASMCJLCE7.0A
Part Number MASMCJLCE70A MASMCJLCE70AE3 MASMCJLCE75A MASMCJLCE75AE3 MASMCJLCE7.0A
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V 75V 75V 7V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V 83.3V 83.3V 7.78V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V 121V 121V 12V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A 13.3A 12.4A 12.4A 100A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz