Microchip Technology MASMCJLCE75AE3
Part No.:
MASMCJLCE75AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJLCE75AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJLCE75AE3 on Anpu?
3. Are the MASMCJLCE75AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJLCE75AE3?
Image MASMCJLCE75AE3
Part Number MASMCJLCE75AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)