Microchip Technology MASMCJLCE80AE3
Part No.:
MASMCJLCE80AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJLCE80AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 80VWM 129VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
80V
Voltage - Breakdown (Min):
88.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
129V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJLCE80AE3 on Anpu?
3. Are the MASMCJLCE80AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJLCE80AE3?
Image MASMCJLCE80AE3
Part Number MASMCJLCE80AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 80V
Voltage - Breakdown (Min) 88.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 129V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)