Microchip Technology MASMLG100AE3
Part No.:
MASMLG100AE3
Datasheet:
AnpuMASMLG100AE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG100AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG100AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG100AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG100AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG100AE3.
Image MASMLG100AE3
Part Number MASMLG100AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)