Microchip Technology MASMLG100CAE3
Part No.:
MASMLG100CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLG100CAE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG100CAE3 on Anpu?
3. Are the MASMLG100CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG100CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG100CAE3.
Image MASMLG100CAE3
Part Number MASMLG100CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)