Microchip Technology MASMLG10A
Part No.:
MASMLG10A
Datasheet:
AnpuMASMLG10A.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
176.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG10A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG10A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG10A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG10A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG10A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG10A pin diagram, MASMLG10A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG10A MASMLG10AE3
Part Number MASMLG10A MASMLG10AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 176.4A 176.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)