Microchip Technology MASMLG11A
Part No.:
MASMLG11A
Datasheet:
AnpuMASMLG11A.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
164.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG11A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG11A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG11A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG11A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG11A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG11A pin diagram, MASMLG11A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG11A MASMLG11AE3
Part Number MASMLG11A MASMLG11AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 164.8A 164.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)