Microchip Technology MASMLG11CA
Part No.:
MASMLG11CA
Datasheet:
AnpuMASMLG11CA.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
164.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG11CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG11CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG11CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG11CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG11CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG11CA pin diagram, MASMLG11CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG11CA MASMLG11CAE3
Part Number MASMLG11CA MASMLG11CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 164.8A 164.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)