Microchip Technology MASMLG120AE3
Part No.:
MASMLG120AE3
Datasheet:
AnpuMASMLG120AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG120AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG120AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG120AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG120AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG120AE3.
Image MASMLG120AE3
Part Number MASMLG120AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)