Microchip Technology MASMLG12AE3
Part No.:
MASMLG12AE3
Datasheet:
AnpuMASMLG12AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
150.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG12AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG12AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG12AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG12AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG12AE3.
Image MASMLG12AE3
Part Number MASMLG12AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 150.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)