Microchip Technology MASMLG130AE3
Part No.:
MASMLG130AE3
Datasheet:
AnpuMASMLG130AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG130AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG130AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG130AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG130AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG130AE3.
Image MASMLG130AE3
Part Number MASMLG130AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)