Microchip Technology MASMLG14AE3
Part No.:
MASMLG14AE3
Datasheet:
AnpuMASMLG14AE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
129.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG14AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG14AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG14AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG14AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG14AE3.
Image MASMLG14AE3
Part Number MASMLG14AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 129.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)