Microchip Technology MASMLG150A
Part No.:
MASMLG150A
Datasheet:
AnpuMASMLG150A.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG150A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG150A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG150A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG150A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG150A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG150A pin diagram, MASMLG150A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG150A MASMLG150AE3
Part Number MASMLG150A MASMLG150AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.4A 12.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)