Microchip Technology MASMLG150CAE3
Part No.:
MASMLG150CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLG150CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG150CAE3 on Anpu?
3. Are the MASMLG150CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG150CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG150CAE3.
Image MASMLG150CAE3
Part Number MASMLG150CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)