Microchip Technology MASMLG15AE3
Part No.:
MASMLG15AE3
Datasheet:
AnpuMASMLG15AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
123A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG15AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG15AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG15AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG15AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG15AE3.
Image MASMLG15AE3
Part Number MASMLG15AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 123A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)