Microchip Technology MASMLG160AE3
Part No.:
MASMLG160AE3
Datasheet:
AnpuMASMLG160AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG160AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG160AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG160AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG160AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG160AE3.
Image MASMLG160AE3
Part Number MASMLG160AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)