Microchip Technology MASMLG16CA
Part No.:
MASMLG16CA
Datasheet:
AnpuMASMLG16CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
115.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG16CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG16CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG16CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG16CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG16CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG16CA pin diagram, MASMLG16CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG16CA MASMLG16CAE3
Part Number MASMLG16CA MASMLG16CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 115.4A 115.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)