Microchip Technology MASMLG17A
Part No.:
MASMLG17A
Datasheet:
AnpuMASMLG17A.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
106.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG17A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG17A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG17A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG17A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG17A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG17A pin diagram, MASMLG17A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG17A MASMLG17AE3
Part Number MASMLG17A MASMLG17AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 106.6A 106.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)