Microchip Technology MASMLG17CAE3
Part No.:
MASMLG17CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLG17CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
106.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG17CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG17CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG17CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG17CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG17CAE3.
Image MASMLG17CAE3
Part Number MASMLG17CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 106.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)