Microchip Technology MASMLG18A
Part No.:
MASMLG18A
Datasheet:
AnpuMASMLG18A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
102.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG18A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG18A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG18A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG18A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG18A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG18A pin diagram, MASMLG18A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG18A MASMLG18AE3
Part Number MASMLG18A MASMLG18AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 102.8A 102.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)