Microchip Technology MASMLG18CAE3
Part No.:
MASMLG18CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLG18CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
102.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG18CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG18CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG18CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG18CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG18CAE3.
Image MASMLG18CAE3
Part Number MASMLG18CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 102.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)