Microchip Technology MASMLG26A
Part No.:
MASMLG26A
Datasheet:
AnpuMASMLG26A.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
71.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG26A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG26A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG26A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG26A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG26A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG26A pin diagram, MASMLG26A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG26A MASMLG26AE3
Part Number MASMLG26A MASMLG26AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 71.2A 71.2A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)